Politiek
EO

Omtzigt vreest 'Griekse toestanden' door ReArm Europe-plan van 800 miljard

foto: ANP
  1. Nieuwschevron right
  2. Omtzigt vreest 'Griekse toestanden' door ReArm Europe-plan van 800 miljard

Samen met coalitiepartners PVV en BBB stemde Nieuw Sociaal Contract afgelopen week voor een motie tegen het ReArm Europe-plan van de Europese Commissie. De reden, vertelt Pieter Omtzigt in Dit is de dag: de gezamenlijke Europese schulden. "In een land als Frankrijk dreigen Griekse toestanden. Dat is het gevaar."

NSC-leider Pieter Omtzigt over de Europese defensie-investeringen (14 maart 2025) - Dit is de Dag

De motie tegen ReArm Europe, die ingediend werd door JA21, haalde dankzij de drie regeringspartijen een meerderheid. Premier Dick Schoof legde de motie echter naast zich neer.

Omtzigt vindt dit heel onverstandig. "We zijn tegen die manier van financieren van die 800 miljard, zonder clausules. Het kan toch niet zo zijn dat de Europese Commissie in een paar dagen tijd een plan presenteert van 800 miljard euro en we geen fatsoenlijke discussie hebben over de voorwaarden. In de Tweede Kamer hebben we al discussies over een paar miljoen euro", aldus de NSC-leider.

Nederland zou overigens niet zo’n groot probleem hebben als we een extra lening aangaan, zegt hij, maar andere landen hebben dat wel. "Neem nou Frankrijk. Die hebben een schuld van 110 procent en een begrotingstekort van 5,5 procent. Zij kunnen niet zomaar zeggen: we maken dat 7,5 procent. Dan krijg je Griekse toestanden", zegt hij.

Op lange termijn heb je dan een probleem, want als de schulden moeten worden afbetaald, moet er flink bezuinigd worden. "En dan komt het leger ook wel aan de beurt", denkt hij. "Als je in een schuldencrisis komt, kun je Oekraïne niet steunen, kun je je defensie niet op orde brengen, en dat lijkt me zeer onwenselijk."

In de motie van JA21 werd overigens ook gepleit voor het creëren van een opt-out voor Nederland. Hier is Omtzigt niet voor. "Dat heb ik in mijn stemverklaring aangegeven. Een opt-out kan helemaal niet", zegt hij.

Coronaherstelfonds

Omtzigt vergelijkt het plan van 800 miljard met het coronaherstelfonds. "We hebben toen geleerd dat je moet opletten. In het fonds zit 750 miljard. Er ligt een uitermate kritisch rapport van de Europese Rekenkamer over hoe het uitgegeven is: ook aan heel veel niet-coronagerelateerde zaken. Er is nogal wat misbruik van gemaakt."

Hij vreest dit ook bij dit nieuwe fonds: "Ik ga dit elke stap volgen. Ik zal kijken wanneer er echte machtigingen tot uitgaven worden gedaan."

Ster advertentie
Ster advertentie