Cultuur & Media
NOS

Verwarring over plannen NPO en NTR: 'Was will das Eppo?'

foto: ANPfoto: ANP
  1. Nieuwschevron right
  2. Verwarring over plannen NPO en NTR: 'Was will das Eppo?'

Haags verslaggever Lars Geerts volgde voor NOS Met het Oog op Morgen het mediadebat in de Tweede Kamer. Daar werd onder meer gesproken over de plannen van Minister Eppo Bruins. Hoe gaan de NPO-bezuinigingen eruitzien? En moet de NTR verdwijnen, of kan de omroep blijven bestaan?

De Nederlandse Publieke Omroep (de NPO) moet bezuinigen, dat staat in de plannen van het kabinet. In totaal gaat het om een bedrag van 156 miljoen euro. De verschillende bestaande omroepen, zoals de NOS, de AVROTROS en Omroep MAX, worden ondergebracht in vier 'omroephuizen'. "De omroepen mogen zelf bepalen in welk omroephuis ze willen wonen", vertelt Geerts.

Mag de NTR blijven?

"De bedoeling is dat de NTR verdwijnt en dat de programma's van de NTR worden verdeeld over de omroephuizen", dat staat in de brief van minister Eppo Bruins aan de Tweede Kamer, licht Lars Geerts toe. De NTR maakt programma's als het Klokhuis, het Sinterklaasjournaal op tv en Kunststof op de radio.

Na ontvangst van de brief van de minister stuurden VVD en PvdA-GroenLinks vrijwel direct een motie in. Een kamermeerderheid vindt het voornemen van Bruins om de NTR als zelfstandige omroep te laten verdwijnen onacceptabel. De kamer wil als reddingsplan dat de NTR samengaat met de andere 'taakomroep' uit het bestel; de NOS. "De programma's van de NTR vinden ze bij uitstek een voorbeeld van de publieke taak", zegt Geerts.

'Was will das Eppo?'

De brief van Bruins zorgde voor verwarring in de Tweede Kamer. Jan Paternotte (D66-kamerlid) vroeg zich af wat minister Eppo Bruins wil, omdat er volgens hem niet duidelijk wordt gemaakt hoe Bruins zijn plannen wil uitvoeren. Paternotte zegt onder meer: "Journalistieke kwaliteit is essentieel, maar er gebeurt niets om te voorkomen dat de bezuinigingen daar juist op landen. De NPO moet lichter en generieker, maar ik lees niets over de verandering in het takenpakket van de NPO."

Voor de zomer komt er een brief waarin de minister zijn plannen verder gaat uitleggen, vertelt Geerts. Volgend jaar moet duidelijk worden hoe de plannen eruit gaan zien.

Download de NPO Radio 1-app

Met onze app mis je niks. Of het nou gaat om nieuws uit binnen- en buitenland, sport, tech of cultuur; met de NPO Radio 1-app ben je altijd op de hoogte. Download 'm hier voor iOS en hier voor Android.

Ster advertentie
Ster advertentie