Buitenland
VPRO

Marine Le Pen veroordeeld tot gevangenisstraf en 5 jaar niet verkiesbaar: 'Dit is veel zwaarder dan verwacht'

foto: AFP / Alain Jocard
  1. Nieuwschevron right
  2. Marine Le Pen veroordeeld tot gevangenisstraf en 5 jaar niet verkiesbaar: 'Dit is veel zwaarder dan verwacht'

Het vonnis is vandaag geveld in de Franse hoofdstad: Marine Le Pen kan hoogstwaarschijnlijk niet meedoen met de volgende Franse presidentsverkiezingen. Correspondent Eva Rammeloo en oud-correspondent Stefan de Vries vertellen in Bureau Buitenland wat het vonnis inhoudt.

Video niet beschikbaar

Zwaarder dan verwacht

"Terwijl in Frankrijk de uitspraak nét is geland, moet iedereen nog bijkomen", vertelt correspondent Rammeloo. "Dit is veel zwaarder dan werd verwacht." Marine Le Pen heeft van de rechter vier jaar gevangenisstraf opgelegd gekregen, waarvan twee jaar voorwaardelijk. Daarnaast is ze de komende vijf jaar onverkiesbaar.

Le Pen staat er in de peilingen erg goed voor en werd als grote kanshebber gezien voor de presidentsverkiezingen in 2027. "De laatste jaren boekte ze het ene na het andere succes," vertelt De Vries. "Nu staat Jordan Bardella, de jonge partijvoorzitter, in de startblokken om over twee jaar de campagne in te gaan voor de presidentsverkiezing. Het voordeel dat Rassemblement National heeft, is dat er eigenlijk geen serieuze concurrenten zijn."


12 uur in Brussel

Le Pen is veroordeeld voor verduistering van 2,9 miljoen euro aan Europees geld, bedoeld voor haar Europese fractie. "Van dat geld heeft ze assistenten ingehuurd. Dat mag, maar dan moeten ze natuurlijk wel in het Europees parlement werken", aldus De Vries. "En dat was niet het geval, ze werkten in werkelijkheid voor de partij in Frankrijk. Dan moet je denken aan haar lijfwacht en kabinetschef. Die laatste was volgens de onderzoekers in een heel jaar slechts twaalf uur in Brussel en Straatsburg geweest."

Reacties

Marine Le Pen zelf heeft nog niet gereageerd op de uitspraak, maar Jordan Bardella schreef op X: 'Vandaag is niet alleen Marine Le Pen onterecht veroordeeld: ook de Franse democratie wordt geëxecuteerd.' Ook Wilders sprak op het platform zijn steun uit voor Le Pen. Vanavond geeft de politica zelf een interview op de Franse televisie. Rammeloo: "Dan zullen we horen wat zij ervan vindt."

Marine Le Pen uitgesloten verkiezingen & Noodhulp aan Myanmar kent vele dilemma's - Bureau Buitenland

Bureau Buitenland

Bureau Buitenland: internationaal nieuws, reportages en geopolitiek. Met achtergronden en opmerkelijke verhalen uit het buitenland. Dagelijks te horen tussen 13:30 en 14:00 uur, of terug te luisteren als podcast.

Volg Bureau Buitenland ook op LinkedIn en Instagram.

Ster advertentie
Ster advertentie