Binnenland
AVROTROS

Meer geld naar defensie? Dat gaat nog niet zo makkelijk

foto: ANPfoto: ANP
  1. Nieuwschevron right
  2. Meer geld naar defensie? Dat gaat nog niet zo makkelijk

Europese leiders hebben maandag in Parijs spoedoverleg gehad om te praten over het beëindigen van de oorlog in Oekraïne. De Amerikaanse president Donald Trump heeft harde eisen: er moet meer geld naar defensie. Hij wil dat NAVO-landen 5 procent van hun bbp uitgeven aan defensie. Momenteel ligt dat percentage veel lager. Maar Trump is niet de enige. Nu Amerika heeft laten zien dat ze zonder Europa willen beslissen over de vrede tussen Rusland en Oekraïne, willen ook Europese leiders zich beter wapenen en meer geld in het defensiebudget pompen. Maar kan dat zomaar: meer geld naar defensie?

Video niet beschikbaar

Elke euro kan je natuurlijk maar een keer uitgeven, zegt financieel journalist van de Telegraaf Martin Visser. Dus een verhoging van het defensiebudget zou niet zonder gevolgen zijn.

Duizelingwekkende bedragen

1 procent meer of minder klinkt misschien als niet zoveel, maar het gaat om duizelingwekkende bedragen legt Visser uit. "1 procent van het bbp is ongeveer 10 miljard. We geven nu ongeveer 2 procent uit, dus dat is iets meer dan 20 miljard. Wanneer dat 5 procent wordt, moet er dus nog 30 miljard bij."

Dat is ongeveer evenveel als wat we aan onderwijs uitgeven, zegt Visser. "Ter vergelijking: het meeste geld gaat naar de zorg en de sociale zekerheid, daar wordt jaarlijks boven de 100 miljard aan uitgegeven."

Bezuinigingen of staatsschuld

Willen we meer aan defensie uitgeven, dan zijn er eigenlijk twee opties, volgens Visser. "Of je haalt het ergens anders vandaan, dus bezuinigen, of je laat de staatsschuld oplopen."

Beide opties zijn ingewikkeld. Bezuinigen wil eigenlijk niemand en de vraag is dan vooral: waarop? "Dat is een politieke keuze, maar je zag bij de bezuinigingen op het onderwijs bijvoorbeeld al dat er veel weerstand is."

Lees de rest van het artikel bij EenVandaag.

Ster advertentie
Ster advertentie